NASZA NOWA STRONA - ZAPRASZAMY SERDECZNIE - KLIKNIJ I ZOBACZ

Mastif,Mastif Angielski, MASTINEUM - Serwis Molosa


Oficjalna Strona Specjalistycznej Hodowli Mastifa Angielskiego
Kraków - Reda - Władysławowo POLAND
ZKwP 3097/M

(+48) 0609 022 286
gg 5089411

Jak rośnie i rozwija się mastiff?
Jak rośnie i rozwija się mastiff? Wydawałoby się ,że istnieje jakaś systematyka w rozwoju w tejże rasie. Nic bardziej mylnego. Sposób rozwoju zależy od genetyki, można rozwój stymulować przyspieszając go na pewnych etapach np. poprzez przekarmianie, dodawanie specjalistycznych środków typu aminokwasy, specjalne odżywki niemniej efekt docelowy będzie zawsze ten sam. Co to oznacza ? Ano to ,że pies przekarmiany i jego nie przekarmiany odpowiednik osiągną docelowo na koniec swego rozwoju te same gabaryty. Kolejna prawda o jakiej należy pamiętać to fakt ,że efekty sztucznej stymulacji są tak jak w przypadku kulturystyki ,... czasowe. Poniżej pierwsze 5 zdjęć to jeden i ten sam pies na różnych etapach rozwoju. To przykład tzw. proporcjonalnego rozwoju. Od maleńkości mastiff ma jakby proporcje psa dorosłego, a powiększa się proporcjonalnie ,jakby był jedynie miniaturką dorosłego mastifa.

W momencie kiedy przestaniemy np. spożywać dodatkowe porcje kalorii, organizm szybko powróci do stanu równowagi i masy jaką dyktuje mu genetyka. Kolejny aspekt dotyczy w rasie mastiff poszczególnych linii hodowlanych.
Ten temat wymaga wyjaśnienia. Otóż wielu hodowców przyjęło sobie za punkt honoru priorytety wystawowe. Na  czym to polega? Ano na krzyżowaniu egzemplarzy nie koniecznie po rodzicach zdrowych i długowiecznych natomiast przede wszystkim o szybkiej dynamice rozwoju. Jak takie egzemplarze poznać? Bardzo prosto. W wieku 8-9 miesięcy wyglądają na dorosłe. W wieku 2 lat na pysku zaczyna pojawiać się siwy włos. W wieku 3 lat zaczynają obrastać tłuszczem. Wiek 4-6 lat to już totalne zatłuszczenie i generalnie często zgon ,na serducho czy inne dolegliwości związane z wiekiem. Do tego często doprowadza pogoń za sukcesem wystawowym. Jaki morał z tego płynie? Zanim kupicie taki superegzemplarz zapytajcie o wiek dziadków i rodziców.
Wychodząc jak zwykle na przeciw państwa zapytaniom doszedłem do wniosku ,że czas byłby "urodzić" coś właśnie na wspomniany powyżej temat. Jak rosną mastify ? Dlaczego niektóre wygladają jak "kozy" lub (jak kiedyś nazwano 5 cio miesięcznego mojego Sybira) jamniki na szczudłach ? Mam takową nadzieję ,że po przeczytaniu tegoż artykułu do końca już dokładnie będziecie państwo wiedzieć. Ale zacznijmy od samego początku. Otóż nieliczni mają to szczęście oglądać kilkudniowe mastify angielskie ale Wam będzie zatem to dane. Niżej taka właśnie fotka. W kilka tygodni później wyglądają już troszkę inaczej ,ale nadal trudno określić kolor docelowy. Między 4-5 tygodniem zaczynają spozierać na świat ,a ich kolorystyka zaczyna się klarować.W 6 tym -8 tygodniu jeśli jesteśmy bacznymi obserwatorami będziemy w stanie dostrzec różnice pomiędzy pieskami. Dają się już zaobserwować dysproporcje wagi, budowa chociaż na pierwszy rzut oka wszystkie wyglądają jednakowo.

Cóż dzieje się potem ? Zobaczcie sami kolorystykę już można łatwo ocenić między 7-8 tygodniem. W 9-10 tygodniu brzuszki się zaokrąglają a tułów zaczyna się wydłużać. Większość mastifów angielskich na dalszych etapach rozwoju ,który można uznać za zakończony dopiero w wieku 3 lat, rośnie niestety bardzo nieproporcjonalnie. Tak do ok. 3 miesiąca życia jest jeszcze ok. , głowa jest proporcjonalna do reszty, nogi nie są zbyt wysokie i proporcje są zachowane i tutaj musicie mi wierzyć na słowo. Około 4 tego miesiąca a w 5 tym już bankowo "ruszają" nogi na długość i czasem się zdaje ,że rosnąć tak będą bez końca a 
głowa po prostu stoi w miejscu. Cóż być może niejedna nastolatka byłaby zadowolona z takich proporcji. Kolejno tułów się wydłuża i zdecydowanie przyrasta jedynie na długość
Mastiff zamienia się powoli w długonożnego jamnika a Ci bardziej powściągliwi mówią ,że mastif staje się dogowaty. Widoczne są wtedy spore braki w umięśnieniu jeśli można o nim na tym etapie rozwoju w ogóle cokolwiek powiedzieć.
Zobaczcie dla porównania ,.... na fotkach poniżej ten sam piesek w wieku 5 ciu i 10 miesięcy. Pieski w tym okresie wyglądają niestety bardzo niekorzystnie ,żeby nie powiedzieć pokracznie. Na dowód moich wywodów zamieszczam kilka fotek chociaż te dysproporcje w budowie czasem nie są aż tak widoczne niemniej w tym wieku mastif angielski w niczym nie przypomina swojej przyszłej postury. Częste są przypadki że 5-6 miesięczny owczarek niemiecki wygląda potężniej niż mastiff. To przecież paradoksalne ale to fakt
Owczarek niestety swój rozwój zakończy w wieku 12-18 miesięcy a dla mastifa to jest dopiero początek. 8-12 miesięczne mastify zaczynają już się powoli różnicować. Niektóre nieustająco ciągną jeszcze w górę, inne praktycznie przestają rosnąć już na wysokość. Można chyba powiedzieć ,że 12 - 18 miesięcy to już koniec jeśli chodzi o wysokość ,ale dopiero początek jeśli mówimy o głowie, posturze i masie mięśniowej. W wieku ok 12 a u niektórych dopiero 14-16 miesiąca daje się zauważyć intensywny rozrost czaszki (kości płaskich). Rośnie wtedy intensywnie głowa ,aby zakończyć swój rozrost dopiero w wieku ok. 3 lat. Poniżej fotki 12-18 miesięcznych mastifów.
18 miesięcy to już najwyższy czas u mastifa ,aby zacząć powoli przybierać wagowo.
Postura robi się kwadratowa i w jeszcze niedawnym młodzieńcu dają się zaobserwować namiastki "prawdziwego faceta" czy ślicznej "dziewczyny". Efekt finalny można już z pewnością dostrzec w wieku ok. 2-2,5 roku. W wieku 3 lat mastif otrzymuje jeszcze kilka kilogramów masy mięśniowej i wygląda naprawdę imponująco.I czy ktoś kiedyś Wam uwierzy ,że ten huderlak czy też "jamnik na szczudłach" to ten sam pies ?
Osobiście wątpię ,ale tak właśnie jest z mastifem. 
Spójrzcie poniżej przecież to prawdziwe "brzydkie kaczątko" i co z niego wyrosło, trudno dać temu wiarę ,a jednak. (piesek wyżej i ten pod spodem to nasz Sybor). Kontynuując temat dalej, trzeba również powiedzieć ,że niektóre mastify angielskie rozwijają się w zgoła odmienny sposób. Poniżej to 12 miesięczny Conan. Ten maluch którego widzieliście na początku. To nie koniec jego rozwoju. Conan w tymże wieku waży 80kg. Dla niego to dopiero początek. W ciągu najbliższych 2 lat nabierze jeszcze ok.20 procent masy mięśniowej, rozwinie kości płaskie czaszki ,poszerzy głowę. Będzie naprawdę niesamowity.
Spójrzcie poniżej.Po lewej 3,5 miesięczny Zeus. Dla tych ,którzy nie poznali to po prawej to również Zeus tylko 3,5 roczny. Waży 118kg. Żeby było ciekawiej Zeus to brat Conana którego rodzicami są nasza Psyche i nasz champion Stanley. Psyche ma 75kg a Stanley 85kg. To tyle w temacie dziedziczenia. Czasem trudno przewidzieć rozmiary docelowe. Na samym dole, ostanie zdjęcie to ojciec Zeusa i Conana, uśmiecha się do Was.
Praktycznie od samego początku i na każdym etapie rozwoju wyglądają proporcjonalnie.Określa się je mianem mastifów typowo ciężkiej budowy i szczególnie w tej grupie należy zwracać pilną uwagę i sprawować kontrolę nad przyrostem masy.Tego typu psy ... praktycznie w wieku 12 miesięcy osiągają typową ciężką kwadratową budowę.
W naszej hodowli pilnie śledzimy rozwój takiego egzempalrza. Jest niesamowitych gabarytów. W wieku 9 miesięcy ma 75 cm w kłębie i waży prawie 80 kg. Od początku był przysłowiową "kwadratową kulką .Niestety najświeższych fotek 9 cio miesięcznego Zeusa jeszcze nie mamy.W przypadku takiej ciężkiej budowy pieska aczkolwiek wygląda niezmiernie imponująco i można wręcz mówić nie o psie tylko o "zjawisku" praktycznie cały czas należy pilnować diety. Tego typu psy są z natury mniej ruchliwe, wszystko i wszechżerne. Zjedzą tyle ile będą widziały w misce czyli można powiedzieć ,że jedzą dopóki nie "padną".
Przy niewłaściwej diecie mogą mieć problemy ze stawami no i niestety ,żyją dużo krócej...
Trzeba więc być bacznym obserwatorem ,żeby kiedyś nie przetrzeć przez przypadek okularów i nie zobaczyć ,że nasz pupil wygląda właśnie tak ... bez urazy oczywiście.
Acha i na zakończenie ,aby nie było niejasności w tym temacie bo przecież nie wszyscy mogą się zgadzać z tym co piszę . Dane do artykułu to w całości moje indywidualne zbiory, moje spostrzeżenia i chociaż uważam ,że tematy o których piszę dotyczą mastifów analizując rasę w skali makro .... to mogą dotyczyć jedynie piesków z Naszej hodowli...

Copyright MastineuM
Pozdrawiamy i gorąco zapraszamy.
Zapraszamy do publikacji własnych artykułów na temat molosów na łamach naszego serwisu.
Gorąco zachęcamy do przesyłania fotek własnych molosów pomoże nam to uatrakcyjnić serwis i zwiększyć oglądalność.
Gorące pozdrowienia również od administratora. Prawa do artykułów i wszelkich zawartości witryny są zastrzeżone.
Jeśli chcecie państwo cokolwiek pobrać z naszych zasobów,... wyrażamy zgodę pod warunkiem zamieszczenia naszego-zlinkowanego banerka reklamowego wszędzie tam gdzie publikujecie nasze zdjęcia, artykuły itp.itd oraz poinformowanie nas o tym.
Pozdrawiamy
Zespół MastineuM


Galeria wystawy

 

       
         
         
         
         

 
Powrót na stronę główną




Copyright MastineuM
Pozdrawiamy i gorąco zapraszamy.
Zapraszamy do publikacji własnych artykułów na temat molosów na łamach naszego serwisu.
Gorąco zachęcamy do przesyłania fotek własnych molosów pomoże nam to uatrakcyjnić serwis i zwiększyć oglądalność.
Gorące pozdrowienia również od administratora. Prawa do artykułów i wszelkich zawartości witryny są zastrzeżone.
Jeśli chcecie państwo cokolwiek pobrać z naszych zasobów,... wyrażamy zgodę pod warunkiem zamieszczenia naszego-zlinkowanego banerka reklamowego wszędzie tam gdzie publikujecie nasze zdjęcia, artykuły itp.itd oraz poinformowanie nas o tym.
Pozdrawiamy
Zespół MastineuM